Ако някой ти каже, че България не е във война, не му вярвай. България е във война, при това - от много време. Война, която се води не с ракети, дронове и танкове, а по пътищата. С автомобилите и камионите, които управляваме. И заради които умират дори най-невинните и беззащитни - децата. Децата като 12-годишната Сияна, която никога повече няма да играе навън, тъй като животът ѝ бе отнет.

След всеки подобен случай, натискът от страна на обществото се засилва, но за съжаление, у нас продължава да властва мотото "всяко чудо за три дни". Така бе и с 15-годишния Филип, който бе прегазен на пешеходна пътека на ул. "Гурко" в самия център на София. Впоследствие става ясно, че шофьорът на автомобила-убиец е управлявал своето МПС с 2,2 промила алкохол в кръвта. А след известно време, той бе пуснат от ареста.

Е, днес никой вече не говори за Филип, както вероятно в един момент всички ще спрат да говорят и за Сияна. За родителите и близките ще остане вечната и несравнима мъка, а обещанията за промяна, по-строги наказания и по-добра инфраструктура ще си останат... ами, обещания.

Днес министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов обеща, че държавата е подготвила 37 мерки за намаляване на жертвите на пътя. Сред тях попадат и така желаните от обществото по-сурови мерки за водачите, които са системни нарушители на пътя. Проблем има и с връчването на наказанията на провинилите се шофьори. Според Караджов, 50% от санкциите не достигат до нарушителите, което от своя страна ги прави още по-дръзки.

Сияна, която загина на пътя
Малката Сияна, която остана завинаги на 12

Хората от сферата на културата също се включват в борбата за по-безопасно пребиваване на пътя. В една от тези инициативи се включи и единствената българка, номинирана за "Оскар" и "Златен глобус" - Мария Бакалова. Актрисата е сред главните действащи лица в късометражния филм "Това, което остава" на младия режисьор Димитрис Георгиев.

Филмът вече бе представен по време на 29-ото издание на "София Филм Фест", като предстои да бъде показан и в избрани кина в цялата страна. Първата прожекция ще се състои на 8 май в кино "Одеон" в столицата.

"Това, което остава" е филм със силно и емоционално послание срещу агресията на пътя. Лентата е с продължителност от 20 минути, а освен Мария Бакалова, участие в нея взимат още актьорите Елена Телбис, Захари Бахаров, Ян Лозов и Симеон Георгиев.

Това, което остава с Мария Бакалова
Сцена от "Това, което остава" с Мария Бакалова

В центъра на историята е младежът Ян, чиято сестра загива трагично в автомобилна катастрофа. Като много други в България. Дни след трагедията, Ян започва да разплита нишките на семейното мълчание, оплетено от срам, вина и несправедливост. А под повърхността на личната драма се крие портрет на съвременна България – страна, в която институциите често говорят със забавено ехо, а болката се превръща в сянка по стените на домовете.

Режисьорът и съсценарист на филма Димитрис Георгиев споделя: "С този филм исках да говоря за болката, която не приключва с новинарския репортаж, за агресията зад волана, която остава безнаказана, но най-вече за устойчивостта – за силата да останеш дори когато това ти се струва непосилно".

Това, което остава
Екипът зад "Това, което остава"

Историята зад късометражния филм обаче не е изцяло художествена измислица, а също така и вдъхновена от лична история на Димитрис Георгиев. Когато е само на 10 години, Димитрис губи баща си след инцидент на пътя. Сега младият режисьор черпи сила от тежката травма, за да превърне този свой проект в реалност. Тук Георгиев успява да вплете собствената си трагедия с доза обществена отговорност, давайки своя принос в търсенето на така желаната промяна.

Не забравяйте да ни последвате във Facebook и Instagram


Автор

Константин е един от основателите на VIBES. Следвал е журналистика в Софийския университет. Харесва качествената и вдъхновяваща музика, доброто кино, литературата, гейминга и котките. Ако искате да ви заобича завинаги, направете му палачинки в неделя сутрин и ги поднесете с чаша хубаво кафе.

Напишете коментар