Както преди време беше казал Александър Шпатов, съществуват хиляди причини да обичаш София и една сред особено важните е София Филм Фест през пролетта. И тъй като новото, юбилейно издание предлага много, ама наистина много, няма да ти губим времето с дълги встъпителни слова, а ще насочим вниманието върху всичко онова, което определено заслужава да се види от сега до края на март. (Настани се удобно и хапни нещо, преди да започнеш да четеш, защото ще ти трябва време)

Каръл

Започваме с един от филмите на годината, който получи цели шест номинации на тазгодишните Оскари и съвсем не случайно. „Каръл“ на Тод Хейнс е създаден по романа на Патриша Хайсмит „Цената на солта” и разказва за любовната връзка на две жени от различни прослойки в Ню Йорк от 50-те години на ХХ в. Заглавието е задължително не само заради интересния сюжет, който фокусира вниманието върху различни социални теми, а и заради великолепния актьорски състав. Само името на нечовешки талантливата Кейт Бланшет е достатъчен фактор да запазиш място на първия ред още сега. Изпълнението на актрисата в „Каръл“ обаче е повече от брилянтно или както се изразиха някои световни медии: „направо ще те обезглави“. До нея поставяме младата и вече чудесно утвърдила се надежда Руни Мара, обличаме ги във фантастичните костюми на 50-те и ги оставяме просто да се обичат. Разбира се, това не е леко, имайки се предвид социалния натиск в страната по онова време. Гала премиерата на „Каръл“ е на 13 март в зала 1 на НДК.

Аномалиса

Обожаваш „Да бъдеш Джон Малкович“, „Блясъкът на чистия ум“ и „Адаптация“? Е, „Аномалиса“ е твоят филм! Последният шедьовър на големия Чарли Кауфман ще бъде показан също на 13 март в зала 1 на НДК и – внимание – това е единствената му прожекция, затова не се мотай много. „Аномалиса“ е уникален продукт, защото този път изследователят на човешката душа Кауфман е решил да прави своите проучвания върху нея с... кукли. Да, точно така – „Аномалиса“ е стоп-моушън анимация, която претворява драмата на съвременния човек брилянтно! Героите са по-истински от много живи актьори, а с техните емоции ще се отъждестви всеки. Светът, който създава Кауфман, е уникален и чисто от техническа гледна точка – куклите са не по-големи от една човешка длан, а изграждането на целия миниатюрен свят коства на екипа цели 7 години! Всяка мимика, всяка запалена цигара, всеки жест са изпипани до съвършенство. „Аномалиса“ има номинация за Оскар, а световната кинокритика го нарече „най-човечния филм на годината, без участието на нито един човек“.

Бруклин

Номинираният за Оскар за най-добър филм „Бруклин“ също се очертава като едно от най-чаканите заглавия на кинофорума този март. Режисьор е британецът Джон Кроули, който, също като Хейнс, е решил да се фокусира върху интересен исторически период на ХХ век. Привлечена от Американската мечта в началото на Втората световна война, ирландката Елис се оказва в измъчената реалност на Бруклин. Приятелски настроен свещеник ѝ предлага да я насочва, а строга хазяйка я държи изкъсо, но Елис в крайна сметка се поддава на носталгията по родината. Тогава среща Тони и започва да вижда възможно бъдеще в Америка, но една трагедия я призовава отново у дома.

Филмът не е за изпускане, от една страна заради първокласното изпълнение на Сърша Ронан, Домнал Глийсън, Емори Коен и останалите от екипа, а и защото атмосферата ще ви потопи в историята на 100%. Сценографията не търпи критики, а саундракът, изобилстващ от сунг, е жесток! Можеш да го гледаш премиерно на 20 март във вече добре познатата ти зала 1.

Ма Ма

Името на Хулио Медем – един от най-оригиналните режисьори от новото испанско кино, е сигурен знак за вълнуващи срещи. А когато до неговото име стои и това на страхотната Пенелопе Крус – формулата за първокласен филм е сигурна и тя вече си има име – „Ма ма“.

Изпълнен с много въздействащи емоции, типично по испански, „Ма ма” представя историята на Магда (Пенелопе), на която й предстоят много изпитания в живота – тя е безработна, мъжът й я изоставя заради по-млада жена и в същото време разбира, че има рак на гърдата. Въпреки струпаните житейски неприятности, Марта е решена да се бори за своето оцеляване и да се посвети изцяло на сина си Дани, който мечтае да стане футболна звезда.

„Ма ма” бе чакан с трепет, не само защото е първият филм на Хулио Медем след 5-годишно затишие в кариерата му, но и заради сериозната заявка на въздействаща трагикомедия. Премиерно може да го гледаш на 20 март – къде? Позна – зала 1.

Всичко ще бъде наред

Джеймс Франко? Шарлот Генсбур? Рейчъл МакАдамс? 3D драма?? Да, възможно е и го умее само и единствено Вим Вендерс! Немският гуру на съвременното кино ще разтупти сърцата на всичките си верни до истерия фенове с новия си шедьовър (то негов филм няма как да не е такъв), наречен „Всичко ще бъде наред“. Вендерс отново ползва изразните средства и възможности на триизмерната технология, но този път в направата на класическа игрална драма – нещо наистина ново и интересно. Ролите в нея са поверени на доста лицеприятния Франко, прекрасната МакАдамс, и любимката на Триер Шарлот Генсбур, които ще ни покажат по какъв начин един нелеп и трагичен инцидент е способен да преобърне цял един живот.

Сюжетът разказва историята на писателя Томас, който случайно блъска дете с колата си. Въпреки че той не е пряко виновен за трагедията, връзката с приятелката му се разпада. Томас изпада в дълбока житейска криза, търси упование в писането и се опитва да създаде свое семейство с новата си любов. Дали ще успее?

Изчакай само секунда, защото тук е моментът да кажем, че по време на феста ще се излъчат и още два 3D филма на Вим – „Пина“ и „Катедрали на културата“. Хайде, хоп към следващия акцент, който е...

Тери Гилиъм иде!

Няма заклет киноманиак, който да не се прекланя доземи на огромния Тери Гилиъм. Възмутително даровитият режисьор е дал някои от шедьоврите на модерното кино, а сюрреалистичният му, очарователно смахнат почерк е толкова специфичен и разпознаваем, че независимо дали му се кефиш, или не, ти трябват само няколко секунди гледане на някоя сцена, за да кажеш ТОЙ Е! И да – наистина е ТОЙ и именно той пристига като специален гост на 20-ото поред издание на най-големия кинофорум у нас. И не само това – по случай визитата, организаторите са подготвили цяла Гилиъмиада – цялата вълнуваща филмография на майстора – от „Страх и омраза в Лас Вегас“ до „Теорема Нула“, от „Бразилия“ до „12 маймуни“, от „Приключенията на Барон Мюнхаузен“ до „Сделката на доктор Пърнасъс“. Целият изчанчен свят на Тери ти се предлага на тепсия, така че тичай към киното още сега, защото прожекциите вече стартираха.

Българската следа в Холивуд Тед Кочев

Знаеш кой е Рамбо, нали? Обаче знаеш ли кой е режисьор на „Първа кръв“? Е, ще те изненадаме, но той е българин и се нарича Тед Кочев. Режисьорът е роден в Канада в семейството на български емигранти. На 24 години влиза в телевизията и става най-младият режисьор в СВС - Canadian Broadcasting Corporation. Две години по-късно заминава да живее и работи във Великобритания, където режисира поредица филми, обрали куп призове на някои от най-квалитетните фестивали на Стария континент. Световният успех на Кочев обаче идва, след като на бял свят се появят глобалните блокбастъри „Уикендът на Барни“ и  „Рамбо: първа кръв“. Разказваме ти всичко това, защото Тед Кочев също идва в София като специален гост на фестивала – освен ретроспективата му, ще можеш да се срещнеш с него лично и даже да му вземеш автограф. Къде, кога и какво може да видиш – тук.

Бела Тар и другото кино

Третото ключово име на тазгодишния София Филм Фест е това на гиганта на унгарското и световно кино Бела Тар. Абстрактните му, визуални, метафизични филми са нещо, което не е правено от никой друг и едва ли ще може да бъде направено. Тар спокойно може да разтегли два кадъра в цели два часа и да го направи така, че изобщо да не бъде скучно! Ако не ти се вярва, може да се тестваш в някоя от кинозалите, където вече текат прожекциите на ретроспективата му, включваща заглавия като хитовия „Троянския кон“, шедьовъра „Сатанинско танго”, всепризнатия „Веркмайстерови хармонии” и какво ли още не. Впрочем, на Бела Тар ще бъде връчена и специалната Награда на София за принос към киноизкуството. Подробности тук.

БГ синдром

Всъщност едно от най-интересните работи на СИФФ 2016 е фактът, че тази година присъствието на български продукции и копродукции е масивно! Повече от 60 родни заглавия ще можеш да видиш, разпределени в различните секции на феста. Самото откриване е запазено за „Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син“ на Иглика Трифонова, разказващ за едно момче от отдалечено босненско градче, чийто живот се срива, заедно с важните исторически събития в региона. В една от главните роли ще видим Ованес Торосян, който е главно действащо лице и в станалия ни любим „Каръци“. Сред интересните бг заглавия са още „Жалейка“, „Жажда“ и „Сняг“, както и копродукцията с холандски режисьор „Райската стая“. Цели две секции са посветени само на българско кино – Ново игрално и Ново документално, а за Наградата за късометражно кино на Jameson ще видим 13 любопитни филмчета само на български режисьори.

Всичко за всичко за София Филм Фест 2016 може да разбереш тук.

Автор

Мартина е едно от градските момичета в екипа на VIBES. Мистериозна, загадъчна и интересна, Мартина може с часове да ви разяснява подробности за indie киното, качествената музика и потайностите на градския живот. Позволете й да бъде ваш гид и уверяваме ви - няма да съжалявате.

Напишете коментар