Яки сериали, които не са "Приятели"!
В света на ситкомите и серийните зарибявки е приятно, ако имаш време и глава за губене. Парадоксално, въпреки натоварения ден, хората притежават способността да изглеждат по сериал, два, три на месец.
“Приятели”, например, е сериал, разглеждан от всички заети и свободни, мразен и обичан с един и същ интензитет. Подготвила съм заглавия – ситуационни комедии и просто яки сериали, с които да запълните празнината, оставена от класика, на която предстои модерно задкулисно минипродължение. Няма да съм педантична като Моника в подбора, но ще се постарая да задоволя палитра от вкусове, за които мечтае всеки гладен Джоуи.
“Модерна любов”
Романтична антология, базирана на едноименна колонка в “Ню Йорк Таймс”, Ан Хатауей, Тина Фей, Анди Гарсия – изречение, което навярно е достатъчно привлекателно за един клик. Общото с “Приятели” е, че действието се развива в Ню Йорк и продукцията е и комедия – в осем епизода изследваме световете на различни хора и отношението им към любовта. Онази любов в разнолики форми и приложения, не задължително романтична, дори в дъното си – винаги космическа. Тази година излиза вторият сезон на отрочето на Amazon, пилотирало през есента на 2019-а. Има време за биндж-уоч.
“Колеж Грийндейл”
Е задължителен за хората, които си падат по скован хумор тип “Офисът”. NBS и Дан Хармън (косъздател на “Рик и Морти”) ни влива в мозъците на шантави герои, кой от кой с по-абсурдни реплики и адженди. Приключило през 2015-а, с шест сезона и бързо летящи серии, това шоу с точно тези лунатици (под покрива на обществен колеж) ще ви пръснат от смях. Сред тях е и Кен Йонг – комик и лекар, особено популярен от трилогията “Последният ергенски запой”. 8,5 рейтинг + плюс признанието на всеки почитател на awkward сцените гарантират бъдещия ви ентусиазъм.
“Сайнфелд”
Е, помните ли тенденцията сериалите да са с 30 хиляди серии и 15 сезона? “Анатомията на Грей” например е модерен “Дързост и Красота”, само дето там умират самоотвержено повече хора, а не доживяват до Лили Иванова. “Сайнфелд” е позната класика с 9 сезона. Netflix се гласи да го добави към каталога си, а ситкомът е признат за един от най-инфлуенсърските на всички времена. И тук сме в Ню Йорк и шоуто гравитира около нормалните неща в живота, без строга тематика. Както казах, живеем в miniseries век, отвикнали сме от протяжни филми, които ограбват от малкото време, което може да отделим на още десет неща... но когато си заслужава, си заслужава. Като “Изгубени”, например, и още куп продукции от пренатални времена и такива, в които бръчките ни бяха мираж.
“Войната вкъщи” и “По средата”
В точка 4 ще побера 2 заглавия, защото така. Всъщност имат много общо и си отиват в комплект. И двата сериала са краткосерийни пътешествия из ежедневието на американски семейства. Опознаваме героите и недостатъците им, наблюдаваме развитието и бъркотиите, които забъркват. “Войната вкъщи” тече само в два сезона и все пак се отличава с Рами Малек в състава си с изключително сладка роля, доста преди да стане “Г-н Робот” и да въплъти Фреди Меркюри. Но в “По средата” пък си имаме Брик (Атикус Шафър) – момченце, което шепне, когато лъже. Не знам дали е по-забавно от “Младият Шелдън” (всъщност е), но с лекота ми вървеше бисквитената торта на него.
“Бълха”
Два сезона, два "Златни глобус"-а, още 53 награди и 62 номинации. Обещаващо? Предполагам. Имаме нужда от британски хумор в списъка си и тази черна комедия може и да си заслужава повече от “Приятели”. Фийби Уолър-Бридж е всъщност истински комик, тя пише създава и участва в сериала, базиран на реално едноименно one-woman шоу от 2013 г. Историята се върти около жена с прякор Fleabag, която говори без цедка, навигира живота си с помощта на особен хумор и го ползва за рамо в трагедията, която трябва да интегрира. “Ако не го харесате, никой не може да ви помогне. Гледай или остани сетивно беден” е парафраза на коментар в IMDb. Вярвам!
“Никога не съм”
Готови за тийн комедийна драма? Не само юношите имат слабост към такива, забелязвам. Което обяснява защо гледах “Ривърдейл”, без да ме докарва до особен ментален оргазъм. Минди Калинг, която си има и свое шоу (“Проектът Минди”), но аз свързвам с лолитската ѝ роля в “Офисът”, е косъздател на тази продукция, а втори сезон се очаква тази година. Става дума за индо-американка, преодоляваща гимназиални драми и смъртта на баща си. Ако още някой има съмнение, че Минди е силно нарцис, то сериалът частично се основава на детството ѝ в Бостън.
‘’Момчетата от Медисън авеню”
https://www.youtube.com/watch?v=RTMk-xy2dTY&ab_channel=BingeWatcher
Тук навлизаме в сериозни любимци. Джон Хам в ролята на Дон Дрейпър може да сложи всеки рекламист в джоба си, докато отпива нагло уиски. Плейбой, разбира се. С чудесна русокоса жена, обезателно. Добавяме и Елизабет Мос (“Историята на прислужницата”), която бавно се издига в мъжкия корпоративен свят и 7-те сезона определено няма да ви се сторят много. Тук вече навлизаме в драма и хуморът не е целенасочено поставен, но цвят разнообразие. Ню Йорк през 60-те е доста различно място от Ню Йорк в “Приятели”, обаче няма да останете емоционално подведени, ако се доближите до този свят, най-малко ще се научите да пишете слогани.
“Модерно семейство”
Ситком за три семейства в предградията на Лос Анджелис. Последният, 11-ти сезон, се излъчва през 2019 г. Подигравателен стил, изповеди на герои право към камера, 22 награди “Еми”, вероятно създателите – Кристофър Лойд и Стивън Левитън, са щастливи, че са пресъздали успешно собствената си рода. Зрителите със сигурност са, защото се радва на вярна фенбаза.
“Как се запознах с майка ви”, разбира се, е баналната алтернатива на “Приятели”. Банална, но граничаща с добрия вкус. Все някое от предложенията ще ви се услади, а току-виж е “Legend-Wait-for-it-Dary”.