Признавам си, че дълго време не бях отделял часове на Pro Evolution Soccer, изключвайки епизодични моменти на геймплей с приятели или разцъкване на поредното демо, налично в моя PS Store. В последните години моя милост бе един от хората, качили се на дългия керван, носещ името FIFA, а влошената слава на PES сякаш още повече ме отказваше дори да дам шанс на поредицата на KONAMI.

Досегът ми до пълната версия на тазгодишния Pro Evolution Soccer 2016 се осъществи донякъде случайно, което обаче ми даде шанс да тествам отново поредицата навръх нейната 20-годишнина. Допълнително ме окрилиха и купищата позитивни ревюта и отзиви, на които PES 16 се радваше, трябва да отбележим - в контраст с коментарите, съпътстващи появата и на неговия основен конкурент, а и все още най-продаван играч в жанра - FIFA.

Вече бях имал възможността да поиграя FIFA 16, като светкавично ми направи впечатление, че Pro Evolution Soccer дава съвсем различно изживяване от продукта на EA Sports. Малко време ми бе нужно, за да усетя колко по-динамичен, бърз и изпълнен с физически сблъсъци е новият PES, което и придаваше едно първоначално чувство на лека аркадност, която не съм сигурен, дали в началото приех положително.

С течение на времето обаче започнах да обиквам играта, вече свиквайки с темпото и особеностите по отношение на физиката, които поне аз намирам за коренно различни спрямо FIFA, с която бях свикнал до момента. Сблъсъците между футболистите, играта “тяло в тяло”, дори употребата на най-стандартните по вид шпагати - тук отрочетата на KONAMI и EA Sports се различават изцяло, което и прави преживяването в двата симулатора коренно различни - точно така, както трябва да бъде, когато избираш между два продукта, търсейки това, което повече приляга на собствените ти изисквания за геймплей.

pes-2016-03-700x393

И този път KONAMI не разочароват по отношение на начина, по който са пресъздадени индивидуалните характеристики на най-добрите играчи на планетата. Ниският център на тежестта на Лионел Меси, грациозността в техниката на Неймар, симбиозата между брилянтни умения и впечатляваща физика в Кристиано Роналдо, специфичната стойка и движения на Ариен Робен или плашещото физическо присъствие на Яя Туре, готов да премине през теб като булдозер - винаги, във всеки един момент, ще можете да разпознаете своя любим играч на терена и да останете с впечатлението, че едва ли не го наблюдавате в действие по някой от телевизионните канали.

Механиките на PES 16 от друга страна ви задължават да разсъждавате като шахматист, що се отнася до случващото се на терена. В много случаи виждах възможности за перфектно продължение на атаката и организиране на смъртоносна акция, но натискането на бутон за подаване се оказваше само първата част от задачата. Много често противникът ми ме изпреварваше по отношение поемането на топката, просто защото се забавях с предвижването на състезателя, към който е предазначено подаването. Постепенно свикнах да мисля с няколко хода напред, което повярвайте ми - е задължително, ако искате да постигнете успех в предстоящите си футболни битки.

Сами ще се убедите, че от съществена важност в PES 16 е и правилната тактическа настройка на вашия тим, коренспондираща със собствените ви силни и слаби страни. Аз например често се чувствам особено лабилен в дефанзивен план, когато противникът ми използва прехвърлящи подавания или такива зад линията на отбраната ми. Проблем, който ме принуди да погледна към тактическите настройки и да върна линията на защитата си максимално назад, за да не позволявам на бранителите си да “увисват” при добри подавания на съперниковите халфове. Ход, който значително намали пропуските ми в защитен план, макар и все още да отработвам представянето си в дефанзивния аспект на играта. Често се принуждавах да залагам и на по-консервативно пресиране на противника, когато усетех, че често негови играчи преодоляват моите и си осигуряват числено предимство. Тактическите ходове са много, като от вас зависи да нагодите собствения си стил към правилните настройки.

И този път KONAMI ви осигуряват достатъчно различни опции, в зависимост от това, какво точно искате да изживеете, играейки симулатора. По default присъства възможността за приятелски мачлета с приятели или компютър, както и различни онлайн режими, в които можете да тествате възможностите си срещу съперници със сходни или далеч по-високи възможности. Режимът Master League отново ви позволява да влезете в ролята на мениджър и да управлявате своя клуб, докато Become A Legend ви дава шанс да изживеете усещането да си професионален футболен играч - със съпътстващите ви възходи и падения.

MyClub пък е отговорът на PES на популярния Ultimate Team режим във FIFA. Изградете от нулата собствения си звезден отбор и покорете футболните върхове пред вас. Аз също изживях тръпката на т.нар. “лотария”, когато топките се завъртят, а ти тръпнеш в очакване да видиш, кой ли футболист ще ти се падне този път. Подобно на Ultimate Team във FIFA обаче, прогресът в MyClub също върви особено бавно, ако не се финансираш допълнително и не ускориш процеса на окомплектоване на отбора си. Няма как, всеки търси начини да си докара някой допълнителен долар отгоре и това е реалността в днешно време.

pes-2016-02-700x393

Както всеки път, особено дразнещ проблем в Pro Evolution Soccer е въпросът с лицензите. И по-скоро - с липсата им в известна степен. И този път английската Висша лига, с изключение на Манчестър Юнайтед, отсъства от картинката, както и по-голяма част от германската Бундеслига. Няма обаче поводи за притеснения. С помощта на една стандартна флашка и няколко лесни стъпки, свързани с edit mode-а на играта, лесно можете да възстановите това, което липсва. Защото дори и да не сте фенове на Висшата лига, играта някак се усеща празна, когато големите грандове от Острова са представени с нелепи фалшиви имена и екипи. Иначе футболистите са налице и поне в това отношение няма проблеми.

Личното ми мнение е, че Pro Evolution Soccer 2016 е голяма стъпка напред в борбата на KONAMI да си възвърне лидерския трон по отношение на футболните симулатори. Все още FIFA не предава короната си, поне що се отнася до популярността на двете игри, но трябва да признаем, че голям контраст има и по отношение на бюджета двете студиа. В полза на канадците от EA Sports. Дори и с по-малко пари обаче, от KONAMI са успели да спретнат един прекрасен, зарибяващ и динамичен футболен симулатор, който отново вдига акциите на марката Pro Evolution Soccer. Скок, от който поредицата на японското студио имаше отчайваща нужда в последните няколко години.

Автор

Константин е един от основателите на VIBES. Следвал е журналистика в Софийския университет. Харесва качествената и вдъхновяваща музика, доброто кино, литературата, гейминга и котките. Ако искате да ви заобича завинаги, направете му палачинки в неделя сутрин и ги поднесете с чаша хубаво кафе.

Напишете коментар