Хубавите биографични филми са доказателство за това, че историите от живота могат да са също толкова вълнуващи и вдъхновяващи. Те ни дават повече информация за интересни личности, които са направили промяна по един или друг начин, но въпреки това,  да режисираш такива филми, е нож с две остриета – трябва да откриеш баланса между истината и художествената измислица, а и често има неясноти около хората, върху които са базирани.

Затова прочетете за тези биографични филми, които най-добре са се справили с трудната задача да ни представят познати имена максимално достоверно и емоционално с изпитанията, пред които са поставени - с щастието, разочарованието, както и моментите, след които те самите и светът, в който живеят, никога няма да е същият.

"Бохемска рапсодия" (2018)

Бохемска рапсодия

"Бохемска рапсодия" определено вдига високо летвата, превръщайки се в най-печелившия биографичен музикален филм за всички времена. В него се разказва за Queen и най-вече за легендарния изпълнител Фреди Меркюри. В ролята на вокалиста влиза Рами Малек, като успява успешно да пресъздаде маниерите и неговия объркан вътрешен свят. Той не се старае да го имитира, а да усети през какво е преминал. Според много критици именно блестящото изпълнение на актьора и хитовите песни, които феновете с носталгия си припомнят, спасяват филма, въпреки хронологическите несъответствия.

"Рокетмен" (2019)

Рокетмен

След като "Бохемска рапсодия" прави история, на следващата година излиза "Рокетмен"  – запомнящ се филм за друг емблематичен представител на рокендрола, а именно Елтън Джон. Тарън Еджъртън се превъплъщава в сър Елтън и не разочарова – самият той изпълнява песните, а успява да убеди аудиторията и в по-тежките сцени, включващи депресия и наркотици. Заглавието на филма, който всъщност е фентъзи-мюзикъл, се отнася към изстрелването му към върха и към хита му със същото име, а песните са изменени леко, за да отговарят на ситуациите.

"Социалната мрежа" (2010)

Социалната мрежа

Филмът е за основаването на Facebook от Марк Зукърбърг, който далеч не е идеализиран. Независимо от това, че е създател на социална мрежа, която е променила живота ни напълно, той не умее да комуникира добре с останалите. По пътя към успеха младият новатор губи близки хора и това довежда до съдебни дела, което обяснява и посланието на продукцията: “Не можеш да се сприятелиш с 500 милиона души без да си създадеш и малко врагове.” В началото виждаме как създава сайт, в който да се оценява привлекателността на момичетата в “Харвард”, след като приятелката му го оставя. Въпреки че е наказан, идеята му привлича вниманието на близнаците Уинкълвос, като започва и да работи за тях, а след това се заражда и Facebook. "Социалната мрежа" печели три награди “Оскар” и се превръща в поредния успех на режисьора Дейвид Финчър. Това е безспорно един от най-успешните биографични филми.

"Фрида" (2002)

биографични филми

Фрида Кало също се сдобива с биографичен филм, който ни разкрива борбения ѝ дух. В него животът на художничката, изиграна от Салма Хайек, е изпълнен със страдание заради инцидент. Изкуството обаче е нещото, което я крепи през тези години, чрез него тя е запомнена в историята, въпреки че умира на 47 години. Не само реалността е източник на вдъхновение за изобразяването ѝ, а също така и въображението ѝ. Представени са аферите ѝ, както и бурната ѝ връзка с Диего Ривера, подчертавайки още повече темперамента и енергичността ѝ.

"Списъкът на Шиндлер" (1993)

биографични филми

Филмът, превърнал се в класика, ни връща назад във времето и ни запознава с Оскар Шиндлер – немски предприемач, който спасява живота на около 1100 евреи по време на Холокоста. Той изгражда фабрика, в която работят само евреи, като по този начин те няма да бъдат изпратени в лагерите на смъртта. Предприемачът го осъзнава и затова подкупва водачите на националсоциалистическата партия, увеличавайки броя на работниците. "Списъкът на Шиндлер", който е режисиран от Стивън Спилбърг, ни показва, че добротата стои над всичко, а историята не трябва да се забравя, колкото и да е болезнена.

"Ирландецът" (2019)

Ирландецът

Скорсезе получава голяма творческа свобода, за да създаде филма, базиран на книгата “I Heard You Paint Houses” от Чарлз Бранд. Бюджетът е над 150 милиона долара, а Ал Пачино, Робърт Де Ниро и Джо Пеши са подмладени чрез ефекти. Сюжетът се върти около Франк Шийрън, който става шофьор на камиони след Втората световна война. Съдбовна среща с Ръсел Буфалино, член на „Коза Ностра“ във Филаделфия, го въвлича в света на мафията и той става телеохранител на профсъюзния лидер Джими Хофа. Така Ирландеца започва да “боядисва къщи”, което на жаргон означава да убива. Проектът, който ни дава възможност да навлезем в  в живота на гангстерите от гледната точка на Франк, е рисков, но все пак успешен.

"Скрити числа" (2016)

Скрити числа

Продукцията проследява живота на чернокожите математички Катрин Джонсън, Дороти Вон и Мери Джаксън. Въпреки неоспоримия им талант, те не са признати в НАСА, където работят. "Скрити числа" ни показва непрестанната битка за равни права, която трябва да водят тези смели жени, докато едновременно с това помагат на САЩ за изследванията, свързани с изпращането на хора в космоса. Другите подхождат с предразсъдъци към тях заради расата и пола им, но това не може да им попречи да постигнат целите си.

"Аз, Тоня" (2017)

Аз, Тоня

Тоня Хардинг е американска фигуристка, която е замесена в един от най-големите скандали в спорта през 90-те години. Филмът преминава през всички етапи от живота на Тоня – от трудното ѝ детство, когато е тормозена от майка си, до връзката ѝ с Джеф и до момента, който съсипва завинаги кариерата ѝ. През 1994 година тя е обвинена, че е прикривала факти и че е била съучастник за нападението над състезателката Нанси Кериган. Историята е представена от различни гледни точки, оставяйки крайната присъда на зрителя, въпреки че посланието накрая е точно обратното – няма пълна истина, защото всеки има своя собствена такава. Това е един от наистина интересните биографични филми напоследък.

Автор

Като личност към амбиверт - обичам да се социализирам, но понякога просто презареждам батериите с дейности като писане, четене, гледане на сериали, слушане на почти всякаква музика, понякога и с пътувания. Моя страст е азиатската култура, тъй като за нея може да се говори много. Не тръгвам никъде без хубава книга. Някои хора ме описват като сериозен човек, други са запознати и с по-забавната ми страна, аз пък се определям, че съм между двата полюса.

Напишете коментар