Можем ли да назовем най-добрите песни на The Beatles за всички времена? Вероятно не, но нека опитаме. Ние не се страхуваме да споделим мнението си.
The Beatles са рок група, създадена в Ливърпул, Англия, през 60-те години на миналия век. Членовете ѝ са Джон Ленън, Пол Маккартни, Джордж Харисън и Ринго Стар. The Beatles се смята за най-влиятелната група на всички времена. Те смесват традиционния поп с рока, повлиявайки на голяма част от младото поколение с уникалния си стил. Имат 13 албума и 227 песни. Представяме ви десетте най-добри от наша гледна точка.
"Help!"
Текстът на песента е създаден от Джон Ленън и Пол Маккартни и e записанa през 1965 г. Джон Ленън е главният текстописец, а Маккартни основният създател на музикалните мелодии. Ринго Стар свири на барабани и тамбура, водещият китарист и също бек вокалист е Харисън, вторият фонов вокалист, но и басист, е Маккартни, а Джон Ленън е вокалистът и китарист.
"Help!" е написанa от Джон Ленън за филма на The Beatles. Ленън твърди, че действителното писане на песента е било зов за помощ, както се казва в заглавието. По това време вокалистът на групата се чувствал несигурен изгубен. Той пеел на по-младата версия на себе си, опитвайки се да намери това, което го правело завършен тогава. Песента е напомняне за лекотата на живота в началото и промяната му впоследствие.
"Help!" първоначално е написана като балада, но трябвало да бъде променена и да се ускори ритъмът й, за да стане по-комерсиална. Записването на песента отнема само една нощ през април 1965 г. Имало 12 записи, но музикантите счели последния за най-успешен. Издаден е както в Обединеното кралство, така и в САЩ през юли 1965 г. "Help!" беше на върха на класациите и в двете страни.
"Hey Jude"
"Hey Jude" е написана от Пол Маккартни и издадена през август 1968 г. The Beatles имат нов лейбъл - Apple Records, и тази песен е първата им, издадена от него. Маккартни е не само вокалист, но и свири на пиано и бас китара, Джон Ленън е фонов вокалист и акустичен китарист, Ринго Стар свири на барабани и тамбура, а Харисън е вторият бек вокалист и електрически китарист.
Идеята на песента се основава на времето, прекарано със Синтия и Джулиан Ленън в тяхната къща в Уейбридж. Маккартни се опитвал да представи добрите страни на лошата ситуация, казвайки им, че с течение на времето нещата ще се подобрят.
В крайна сметка променят името Julles на Jude. Пол Маккартни записва версия с пиано в Лондон. Той изпява песента за първи път пред Джон Ленън в средата на юли. Ленън предложил малко редактиране и след като песента била пусната, била приветствана от публиката поради оптимистичния характер на текста. "Hey Jude" става най-продаваният сингъл във Великобритания, САЩ, Канада и Австралия през 1968 г.
"Yesterday"
Създадена е от Пол Маккартни и за първи път е пусната през 1965 г. в албума Help!. Издадена е и като сингъл в САЩ през септември и става номер 1 в американските класации. Песента е различна от другите, защото Пол Маккартни е единственият оригинален член на групата, участващ в нея. Другите музиканти са Тони Гилбърт, Сидни Уокс (и двамата свирят на цигулка), Кенет Есекс, свирещ на виола, и Франсиско Габаро на виолончело.
Оригиналното заглавие на песента е "Scrambled Eggs" ("Бъркани яйца") и е създадено по време на снимките на Help!. Първият запис е на 14 юни 1965 г. На Маккартни са му нужни само два записа, за да запише вокалите и китарата си. Мартин предложил да се използва струнен квартет вместо другите инструменти.
Книгата на рекордите на "Гинес" твърди, че "Yesterday" е най-слушаната песен на всички времена. Анкетата на BBC Radio обяви песента за най-добрата от 20-ти век и песен номер едно в историята на музиката според MTV през 2000 г. Песента също става част от Залата на славата на наградите "Грами" през 1997 г.
"Let it Be"
"Let it Be" е издадена на 6-и март 1970 г. и отново е създадена от Пол Маккартни. Идеята се основава на сън на Маккартни, включващ майка му, по време на стресиращ за него период. За съжаление, тя умира от рак, което е вдъхновение за Маккартни за текста на "Mother Mary". Чувства се изолиран като член на групата и песента символизира разпадането й.
"Strawberry Fields Forever"
Песента е написана от Джон Ленън и прокламира промяната на стила на групата от предишните сингли в психоделичен жанр. Strawberry Fields всъщност е името на детски дом близо до дома на Ленън в Уултън. Той играел с приятелите си в района зад него като малък.
Началото на писането на песента е поставено в Испания през 1966 г. Темата е за носталгията по миналото на групата в Ливърпул. Сюрреалистичният характер на песента е подсилен чрез LSD-лещите, използвани от изпълнителите.
"I Want to Hold Your Hand"
Сингълът е написан от Джон Ленън и Пол Маккартни в Лондон. Групата искала да създаде поп песен, за да застане на върха на класациите в САЩ. Успешно начинание.
The Beatles използват за първи път четиристепенна технология за тази песен. Ленън е вокалист и свири на китара, Маккартни също е вокалист и свири на бас китара, Харисън е водещият китарист, Ринго е барабанистът.
Песента е номер едно в Обединеното кралство в деня на излизането, а също и първият хит The Beatles, станал номер едно в САЩ. Най-важното е, че успява да продаде над 12 милиона копия.
"In My Life"
Песента, написана главно от Джон Ленън, представя спомените от живота в Ливърпул. Вокалистът я определя като своя основна творба, защото разкрива реалния си живот в текста. Маккартни също има значително влияние върху песента.
Записана е на 18 октомври 1965 г. Ленън е вокалист и свири на ритъм китара, Макартни свири на бас и хармонизира, Харисън също хармонизира и свири на водеща китара, а Ринго Стар свири на барабани и камбани. Продуцентът на групата, Джордж Мартин, участва като пианист и свири на тамбура.
"In My Life" е на 23-то място в списъка на списание Rolling Stone - "Топ 500 на най-великите песни на всички времена".
"Something"
Авторът на песента е Джордж Харисън, водещият китарист. Това я различава от предишните песни на групата. Написана е през 1968 г., но е завършена на следващата година. Харисън е повлиян от Рей Чарлз и гласът му като инструмент за мелодията и нотите. "Something" става втората по популярност след "Yesterday".
"Come Together"
Пол Макартни и Джон Ленън са написали песента в подкрепа на активиста Тимъти Лири. Има фънк и блус функции, които я правят подходяща за танци и популярна сред публиката. Сингълът оглавява американските класации и е четвърти във Великобритания.
"Come Together" има политическата страна, защото е създадена в подкрепа на кампанията на Лири срещу Рейгън за спечелването на губернаторския пост в Калифорния. Джон Ленън искал да помогне с кампанията, но вкарали Лири в затвора за притежание на марихуана.
"While My Guitar Gently Weeps"
Джордж Харисън е написал песента и тя е част от албума от 1968 г. Харисън се свърза с Ерик Клептън, за да допринесе за записа. Клептън участва като китарист, което кара Маккартни и Ленън да се присъединят. Харисън свири на акустична китара и е водещ вокалист, Ленън на китара, Макартни е пианист, Стар е барабанист, Клептън е водещ китарист.
чWhile My Guitar Gently Weepsч е поставена на 136-то място в списъка на ч500-те най-велики песни на всички времена". Освен това през 2008 г. попада на 42-о място в световната класация за китаристи - "100 най-добри китарни сола".