Има книги, които не е достатъчно да прочетеш само веднъж. Чиито цитати преповтаряме и преповтаряме, откривайки от ден на ден все повече смисъл. Които оставят отпечатък. Това са книги, които не преминават мимолетно през пръстите и съзнанието ни. Не събират прах в библиотеката, защото често се сещаме да ги отворим и да си припомним нещо. Уж нещо кратко, а изведнъж потъваме в тях отново. И ги преоткриваме.
Анастасия Карнаух е читател, авантюрист, предприемач и пораснало момиче, което по детски се втурва в начинания, които големите сякаш избягват. Също по детски обаче намеренията ѝ са безкрайно чисти и впечатляват с идейност и иновация. Така например тя поставя началото на сайт, посветен на четенето и литературата. Това обаче ѝ се вижда недостатъчно и решава да го обогати с нещо, което до момента не е предлагано на родния пазар: чанти с цитати на български език и от български произведения.
Ние от VIBES сме страстни любители на литературата и нямаше как да не забележим този вдъхновяващ градски феномен. Затова се свързахме с Анастасия, за да ни разкаже повече за своя проект. И да споделим с вас как можете да се сдобиете с подобна вълшебна чанта.
Какво е „Читател“? Разкажете ни накратко за концепцията на Вашия сайт.
Сайтът „Читател“ е батко на блога „Читател“, който създадох преди 5 години, за да публикувам рецензии за книги и записи на рубриката ми „Професия: Читател“ по радио ФМ+. Миналата година реших, че освен книги светът е пълен с много други красиви и вдъхновяващи неща и разширих концепцията на сайта. Моят соло екип получи гръб на съпруга ми Росен Теодосиев, един от създателите на списание „Българска наука“ и той ми помогна да допълним сайта с научно-популярна информация. Smart is the new sexy, а ние вярваме, че знанието и вдъхновението трябва да вървят ръка за ръка. Точно това се опитваме да постигнем в нашия сайт – смесица от интересни материали от света на изкуството и полезни и любопитни неща, които да провокират читателите ни да научат още и още.
Коя е Анастасия Карнаух?
Анастасия Карнаух е страстен читател, комуникатор на знанията и страстен пътешественик. На 10 години взех решението да стана журналист, на 25 зарязах ресорите икономика и здравеопазване и си обещах, че ако остана да работя в тази професия, това ще бъде с единствена цел – да вдъхновявам. Така превърнах хобито си да чета в работа и започнах рубрика за книги в сутрешния блок „Ива от сутрин до обед“ по радио ФМ+, както и множество книжни рубрики в сайтове и хартиени издания. 3 години водих литературния клуб на книжарница Greenwich, в който всяка неделя обсъждахме най-любимите си заглавия, а за финал реших да създам своя медия, в която всички страстни читатели да се чувстват като у дома си.
Как се роди идеята да правите чанти с български цитати?
Заедно със сайта, създадохме и първия магазин с артикули за четенето у нас и веднага след първата колекция с бижута, посветени на книгите, направихме първите чанти с цитати. Вдъхновението дойде от една свръхталантлива дизайнерка от Санкт-Петербург и нейната чанта с цитат от „Майстора и Маргарита“ на Михаил Булгаков, която преди години е била истински хит в града на Нева. Няколко дни се любувах на тази чанта със смесица на вътрешно щастие, че книгите все пак са част от света на модата и възхищение от тази нестандартна идея, а след това ми хрумна, че българската класическа литература заслужава същото. Така се родиха първите чанти с цитати от „Ралица“ на Пенчо Славейков, „На Лора“ на Пейо Яворов, „Прощално“ и „Вяра“ на Никола Вапцаров и „Българският език“, „Де е България“ и „Линее нашто поколенье“ на Иван Вазов.
Как избирате произведенията, чиито фрази да увековечите?
Избирам ги сама. Това са моите любими цитати и откъси, които са ме вдъхновявали и подкрепяли през годините и щастието да имаш тези думи върху чанта се оказа неописуемо. В началото имахме няколко върли антифенове, които ни набедиха, че слагаме Вазов на пазарска чанта. Лично аз ходя с тази чанта в книжарницата и в библиотеката и се чувствам горда да събирам очите на околните. Често ми се случва да видя наши клиенти в градския транспорт или из центъра на София и никога не съм забелязвала от чантата им да стърчи връзка праз, така че антифеновете могат да спят спокойно, всички ние се отнасяме с изключително уважение и любов и към Вазов, и към всички останали автори. Целта на тези чанти е да вдъхновяват и да припомнят онези силни послания, които може би сме забравили, а които със сигурност ще ни накарат да се почувстваме по-добре.
Коя беше първата творба, чиито любими за вас думи отпечатахте върху чанта?
Първата чанта беше с финала от поема „Ралица“ на Пенчо Славейков:
и пак оная хубава усмивка
на устните й цъфва, от живота
ненадломена – с несломено сърце.
По мое мнение този цитат е вдъхновение за всяка силна жена и аз вече година нося моята чанта. Сега имаме чанти с думи на Димчо Дебелянов, Йордан Йовков, Христо Ботев и много други, но тази си остава една от любимите ми.
Откъде можем да се сдобием с подобен аксесоар?
За жалост не разполагаме с физически магазин и може да ни откриете само онлайн тук.
Заглавна снимка: Георги Казаков