
Книги по време на чума! Имало ли е по-подходящ момент за това?
Призивът “Остани си вкъщи!” обиколи социалните мрежи за броено време след обявяването на извънредното положение в страната. 2020 година така или иначе е на пауза, затова помислете с какви занимания да запълните пълноценно времето си, за да опазите себе си и околните, а ние ви препоръчваме четенето като приятна алтернатива на излизанията навън.
Четивата, които се търсят най-много по време на пандемията от коронавирус, са именно тези, свързани със зарази (било то реални или измислени), както и с края на света. Когато човечеството е поставено пред изпитания, то търси отговори на въпросите си навсякъде и литературни произведения, които са били само начин да се откъснем от реалния свят, стават някак близки до нас. Те обаче не трябва да ни паникьосват, а да ни накарат да се замислим къде стои моралната отговорност между живота и смъртта и дали обстоятелствата, пред които сме изправени, ни сплотяват повече или ни правят вълци единаци, борещи се само за собственото си оцеляване. Предлагаме ви да провокирате ума си със следните книги:
“Чумата” – Албер Камю
Книгата е издадена през 1947 година, но повече от 70 години по-късно темата, която засяга, отново е актуална, а продажбите ѝ скачат главоломно. В нея се разказва за алжирския град Оран, където върлува бубонната чума, а жителите са под карантина. Произведението може да се възприеме и в преносен смисъл като алегория на окупацията на французите във Втората световна война, но по-същественото е как хората реагират, изправени пред смъртта – някои бягат, други отричат, трети пък избират да се борят. Също така много невинни губят живота си, независимо от възрастта и начина си на живот. Идеята, която е заложена обаче, е че човек трябва да се съпротивлява дори срещу неизбежното, защото животът е ценен. А написаното сякаш е отражение на случващото се сега, ето и един цитат: “Всеки носи в себе си чумата, никой в света не е неуязвим по отношение на нея. И човек трябва да бъде непрестанно нащрек, за да не би в миг на разсеяност да дъхне в лицето на другия и да му предаде заразата. Вроденото е микробът. Останалото - здраве, честност, морална чистота, ако щете, е резултат от волята, която не бива никога да отпада.”
“Пътят” – Кормак Маккарти
През изминалите месеци места в света, които преди кипяха от живот, опустяха и сега изглеждат тъжни. В такива условия книги на постапокалиптична тематика предизвикват интереса ни, а “Пътят” на Кормак Маккарти е много подходящ избор. Действието се развива в опустошена Америка, където баща и син пътуват на юг към океанския бряг. Не научаваме какво е причинило постапокалипсиса и имената на главните герои не са назовани, но няма и нужда – единственото нещо, което трябва да знаем, е това колко големи са усилията на бащата и неговото дете да оцелеят в един мъртъв свят. Те носят огъня на човешкия род, те са носители и на надеждата, която не умира, въпреки безнадеждното положение. По творбата има и филм, на който може да хвърлите едно око.
“Кутия за птици” – Джош Малерман
Ако това да си стоите за известно време вкъщи е изпитание за вас, то почакайте да се запознаете със света, който е създал Малерман. “Кутия за птици” ни представя една апокалиптична обстановка, в която никога не трябва да поглеждаш извън дома си, защото ако го направиш, ще умреш. Неизвестна сила поразява хората и ги кара да се самоубиват, да нараняват другите и да полудяват. В началото никой не обръща внимание, но после изчезват всички комуникационни средства, а прозорците остават закрити, за да не ги сполети най-лошото. Малори е от оцелелите, нейните две деца никога не са виждали света, но тя решава да излезе с тях със завързани очи. Тяхното пътуване ще смрази кръвта ви, карайки ви постоянно да сте нащрек.
The Hot Zone – Ричард Престън
Реалността е понякога дори по-страшна от измислицата. Доказателство за това е и нехудожествената книга The Hot Zone, в която става въпрос за вируса ебола. Въпреки че някои читатели смятат, че журналистът преувеличава с определени описания, все пак добиваме представа какви са отраженията на вируса върху човешкото тяло и изследванията на учените. The Hot Zone е удостоена с награда от Центъра за контрол на заболяванията, вдъхновява сериал със същото име, както и филма “Зараза”.
Get Well Soon: History's Worst Plagues and the Heroes Who Fought Them – Дженифър Райт
Ако често споделяте мемета, свързани с коронавируса, без да се притеснявате от критиките, че се подигравате на сериозни неща, то тази книга е за вас. Дженифър Райт ни разказва за различните зарази, сполетели човечеството, с черно чувство за хумор, но и ни информира за тях и разбираме как променят хода на историята. В Get Well Soon ще прочете както за личности, които се борели с болестите и влезли смело в битката, така и за хора, които съсипали всичко.
“Ад” – Дан Браун
Няма как да пропуснем и “Ад” на Дан Браун, имайки предвид конспирациите за коронавируса. Сюжетът се върти около професор Лангдън, който се събужда в болница във Флоренция с амнезия. Той и доктор Сиена Брукс, с която се запознават там, са изправени пред редица загадки, за да спасят света от огромна заплаха – вирус, който цели да намали населението на Земята. Книгата ще задържи вниманието ви с динамиката си, но освен това ще научите и много факти от историята и изкуството, които може би не сте знаели.
Коментари