2016 започва ударно, а януари ще се окаже необичайно топъл за всички кинолюбители, които ще се сгреят с поредното, осмо издание на фестивала за кино от Близкия изток и Северна Африка Sofia MENAR. Тази година организаторите от Pozor са приготвили една изключително атрактивна селекция на най-доброто от киното на арабския свят, като акцент този път са жените-режисьори, което прави филмите дори още по-атрактивни.
Sofia MENAR ще стартира на 14 януари в салоните на Дома на киното, Културен център G8, Евро синема, Чешки център, Институт Сервантес и Къщата музей „Панчо Владигеров”, а избраните заглавия са повече от 50.
За голямото откриване е избран иранският филм „Шареният остров” на Хосроу Синаи. Филмът е заснет на колоритния остров Хормуз, който се е превърнал в мечта за всеки турист със своите разноцветни постройки, древни португалски крепости и тайнствени традиции, които будят любопитство у малцината, запознати с тази райска красота.
„Момичето от фабриката” е още едно заглавие, което не трябва да пропускаш, поради факта, че това е най-награждаваният египетски филм за последните 5 години: с 4 награди от фестивала в Кайро и награда за най-добра актриса, и награда на ФИПРЕССИ от фестивала в Дубай. Филмът беше египетското предложение за чуждоезичен „Оскар” и е единственият египетски филм, получил разпространение в Европа за изминалата година. Историята представя опитите на няколко жени да се противопоставят на предразсъдъците в обществото.
„Нейният неизвестен адрес“ на Прошун Рахман е любопитен с това, че е първият филм от Бангладеш, който софийската публика ще получи възможността да гледа.
Филмът проследява историята на Шутопа, която цял живот се лута измежду родния си дом, дома на съпруга си, дома на сина си, докато накрая решава да се отправи с влак към неизвестна дестинация в търсене на своя собствен дом.
Още една държава разширява географските граници на фестивала – Бахрейн с филма „Дървото на сънищата”. Той идва в София с наградата на журито от фестивала в Кайро и със спиращи дъха гледки с едно от чудесата на света, свещеното дърво мескит, което оцелява повече от четири века в средата на безводната пустош около Джебел Дукхан и е напълно необяснимо откъде черпи водни запаси за съществуването си.
Сред филмите в селекцията е и отличеният с наградата на публиката и с наградата за най-добра актриса от престижния фестивал в Техеран „Окоп 143” на Наргис Абяр, който проследява страданията на майка, чийто син е изчезнал по време на ирано-иракската война.
Две от звездите на хитовата комедия „Амрика” - Нисрин Фаур и Шериен Дабис, участват в режисьорския дебют на палестинката Суха Араф „Вила Тума”. Историята проследява живота на три изискани неомъжени сестри, чието ежедневие се нарушава, когато дъщерята на брат им идва, за да заживее с тях. Преди да седне на режисьорския стол Суха Араф печели множество награди за сценариите на филмите „Булката от Сирия” и „Лимонова градина”.
Голямата звезда на иранското кино Ники Карими също застава зад камерата за поредния си режисьорски проект „Нощна смяна”, в който пренебрегвана съпруга разкрива паралелния живот на своя любим.
Най-гледаният марокански филм „Оркестърът на слепите” също е част от Sofia MENAR. Освен на огромен зрителски интерес, филмът се радва и на множество призове от международни форуми като наградите за най-добър режисьор (Мохамед Муфтакир) и най-добър актьор от фестивала в Брюксел, наградата за най-добър филм от фестивала в Картаген, наградите за режисура и музика от фестивала в Танжер и наградата за най-добър филм от фестивала в Оран. Зрителите ще се забавляват с историята на самодеен оркестър от музиканти, които понякога се правят на слепи, за да ги канят на женски забави в консервативни марокански семейства, където получават солидно заплащане.
Като всяка година фестивалът ще предложи и богата селекция от документални и късометражни филми, както и любимата на българските зрители програма „Керван сарай” с филми за пътешествия из всички краища на света. Сред любопитните заглавия е режисьорския дебют на фотографа Николай Куцев „Истинско щастие“, който е заснет в Непал по време на неговото пътешествие.
Сред останалите заглавия в програмата са „Три риби” - режисьорски дебют на Хамид Реза Горбани, асистент-режисьор на Асгар Фархади при заснемането на „Раздяла, турският „Душата на прахоляка” с награди за най-добър филм от фестивалите в Адана и Малатия, ливанското предложение за чуждоезичен „Оскар” тази година - „Без него” и мащабният киргизки исторически епос „Курманджан Датка - Алайската царица”.
Sofia Menar продължава до 31 януари. Повече подробности за програмата може да откриеш тук.