Елиф Шафак - една писателка, която наистина обичаме.

„Търпението не означава да стискаш зъби и да не правиш нищо. То означава да си достатъчно прозорлив, за да се довериш на крайния резултат от процеса. Какво означава търпението? То означава да гледаш бодлите, а да виждаш розата, да гледаш нощта, а да виждаш зората.“

Това е един от най-известните цитати на Елиф Шафак. Турската писателка, родена в Страсбург, спечели хиляди привърженици и сърцата на множество читатели. Една от характерните черти на творбите й, които прочелите поне една нейна книга със сигурност са забелязали, е, че не са „лъжица за всяка уста“. Или поне не за всяка възраст. За да осъзнаеш, разбереш и оцениш творчеството й, трябва да се „срещнеш“ с него в подходящ етап от живота си. Затова подбрахме пет книги на Елиф Шафак, които определено си струва да бъдат прочетени.

„Копелето на Истанбул“

„Цианкалият е безцветно вещество – солта на калия и циановодородната киселина. Прилича на захар и се разтваря много добре във вода. За разлика от другите отрови има силна миризма. Мирише на бадеми. На горчиви бадеми. Ако украсиш купичка ашуре със зрънца нар и капнеш отгоре цианкалий, трудно ще разбереш, че вътре е сложен и той, защото сред многото продукти има и бадеми.“

Елиф Шафак привлича вниманието на литературните критици още с първия си роман, издаден през 1997 г., в който прозират талантът и потенциалът й. „Копелето на Истанбул“ обаче е романът, който окончателно налага името й на пазара. През 2008 г. получава номинация за една от най-престижните британски награди за литературно творчество – „Ориндж“.

Заради тази книга срещу Шафак е заведено дело за „обида към нацията“, защото в нея се говори за геноцида над арменците, отричан от турското правителство. Обвиненията са снети поради липса на доказателства. Но на практика те подбуждат още повече интереса към творбата, тъй като плод на сюжета е „забранена“ тема, която авторката не се страхува да засегне. Тази, както и други книги на Елиф Шафак можете да си закупите, следвайки линка.

„Любов“

Елиф Шафак Любов

„Всички сме създадени по Божий образ и все пак, така че всеки е различен и неповторим. Няма двама души, които да са еднакви. Няма две сърца, които да бият в еднакъв ритъм. Ако Бог искаше всички да сме еднакви, щеше да ни създаде такива. Затова, който не уважава различията и налага на другите мислите си, не уважава и свещения Божи промисъл.“ 

Ако „Копелето на Истанбул“ й проправя път към голямата „литературна сцена“, то „Любов“ я прави световноизвестна. Всеки си мисли, че това е поредният роман, разказващ любовна история, но когато го разгърне, разбира, че е нещо повече. Книга за любов, но и за откриването на пътя към себе си и към другия, защото всичко, което имаме е сега. 

„Любов“ се превръща в бестселър и печели множество престижни награди. През 2019 г. е включена в изготвения от BBC списък на 100-те романа на всички времена, които са променили света. През същата година стана ясно и че от Netflix са закупили правата за екранизация на бестселъра под формата на сериал.

 „Чест“

Елиф Шафак Чест

„Лишат ли те от честта ти, все едно си мъртъв. Вече не можеш да вървиш по улицата, освен ако не свикнеш да не вдигаш очи от паважа....Раменете ти ще са смъкнати, юмруците - стиснати, очите ти - хлътнали в орбитите, цялото ти същество ще е безжизнена пихтия, смаляваща се ден след ден под напора на клюките....ще вехнеш в собственото си ъгълче като изсъхнал плод.“

Следващият роман, издаден от Елиф Шафак, е „Чест“. Една история за сблъсъка между патриархалното и модерното, за верността и предателството, за болката и загубата и несретническия живот на емигрантите. Тази творба също не прави изключение от предходните и е отличена с няколко международни награди.  

За вдъхновението да напише „Чест“ авторката споделя: „Исках да се фокусирам върху това как, съзнателно или несъзнателно, нараняваме най-силно тези, които най-силно обичаме.“

„10 минути и 38 секунди в този странен свят“

10 минути и 38 секунди в този странен свят

„Предразсъдъците, предсказанията и внушенията лишаваха хората от зрение, държаха ги под контрол и подронваха самоуважението им, за да се страхуват от всеки и от всичко.“

Още със заглавието си сякаш този роман ни казва, че ще станем свидетели на нещо необикновено. Точно 10 минути и 38 секунди е времето, в което мозъкът продължава да „живее“ след настъпването на смъртта, събуждайки спомени. 

За тази необичайна творба Елиф Шафак намира вдъхновение, посещавайки Гробището на самотните в Истанбул. Там почиват всички нежелани хора (проститутки, самоубийци, бежанци, алкохолици, наркомани, хора с различна сексуална ориентация и починали от СПИН), а на надгробните камъни е изписано само поредното число. „10 минути и 38 секунди в този странен свят“ се фокусира именно върху тази прослойка и върху силата на приятелството.

„Как да запазим разума си във време на разединение“

Как да запазим разума си във време на разединение

„Знанието изисква четене. Книги. Задълбочено анализиране. Разследваща журналистика. Важно е и благоразумието, което свързва ума със сърцето, активира емоционалната интелигентност, задълбочава емпатията. А за всичко това се нуждаем от истории и от тяхното споделяне.“

„Как да запазим разума си във време на разединение“ принадлежи към нехудожествената литература. Тази книга обаче се появява във възможно най-правилния момент – когато сме заобиколени от хаос и пътят е обвит в гъста мъгла.

Книгата засяга фундаментални въпроси: за липсата на толерантност и омразата към различните; за проблемите, пред които е изправена съвременната демокрация и опитите за налагане на диктатура; за ограничаването на свободата и правото на избор и не на последно място за коронавируса и влиянието, което оказа върху живота на всички ни и нещата, които ни накара да осъзнаем.

Ако сте започнали някоя от книгите на Елиф Шафак, но сте имали чувството, че не ви допада, дайте й шанс отново след известно време. Със сигурност ще предизвика различно усещане. Или както писателката сама казва: „В живота няма такова нещо като рано или късно. Всичко се случва точно когато трябва.“ 

Поне според нас, това са някои от най-добрите книги на Елиф Шафак. А кои са вашите любими произведения на турската писателка? Оставете ни коментар под статията!

Не забравяйте да ни последвате във Facebook и Instagram.

Автор

Студентка по журналистика, намираща вдъхновение навсякъде около себе си. Обича да изследва необятния свят на литературата и киното. "Никога няма да преплуваш океана, ако те е страх да изгубиш брега от погледа си." - Христофор Колумб

Напишете коментар